Hemoroidy (guzki krwawnicze).
Ambulatoryjne leczenie hemoroidów. Usuwanie hemoroidów II, a w wybranych przypadkach III stopnia wykonujemy metodą Barrona. Zabieg polega na założeniu podwiązek gumowych na hemoroidy, które po kilku dniach samoistnie odpadają z powodu braku dopływu krwi. Bezbólowy, krótki zabieg bez pobytu w szpitalu.
Często występujący problem proktologiczny objawiający się nagle powstałym twardym, bolesnym 'guzkiem” na zewnątrz odbytu. W wybranych przypadkach możliwe jest leczenie farmakologiczne. W przypadkach ostrych lub gdy zakrzepowo zmieniony guzek nie poddaje się leczeniu farmakologicznemu należy wykonać zabieg nacięcia lub wycięcia zmiany.
Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, po krótkiej obserwacji na oddziale pacjent zostaje zwolniony do domu.
Szczeliną odbytu nazywamy linijne owrzodzenie błony śluzowej kanału odbytu; w dnie szczeliny często widoczne są włókna zwieracza wewnętrznego. Dobranie odpowiedniego sposobu leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby, czasu jej trwania, nasilenia dolegliwości bólowych, częstości krwawień itp. Wcześnie rozpoznana szczelina rokuje wyleczenie w sposób zachowawczy (niezabiegowy). Schorzenia zakwalifikowane przez lekarza do leczenia operacyjnego (szczeliny przewlekłe i nawrotowe) wykonujemy ambulatoryjnie metodą sfinkterotomii wewnętrznej bocznej lub sposobem Gabriela.
Zabieg wykonywany jest w trybie jednodniowego pobytu w szpitalu. Znieczulenie miejscowe lub ogólne. Po kilkugodzinnej obserwacji pacjent może być zwolniony do domu.
Kłykciny kończyste to często występujące brodawki okolicy odbytu. Są przenoszone w większości przypadków poprzez bezpośredni kontakt płciowy z partnerem zakażonym wirusem HPV.
Leczenie: farmakologiczne lub zabiegowe. Wybór sposobu leczenia jest zależny od stopnia zaawansowania choroby, lokalizacji brodawek i ich podatności na leki. Optymalnym sposobem jednorazowego pozbycia się choroby jest zabieg chirurgiczny usunięcia brodawek w znieczuleniu ogólnym (dożylnym). Chory opuszcza szpital w dniu zabiegu. Kontrola skuteczności zabiegu po miesiącu i 6 miesiącach. W przypadku małej ilości brodawek możliwy jest zabieg ambulatoryjny w znieczuleniu miejscowym.
Ambulatoryjnie wykonywany zabieg w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym polega na wycięciu lub elektroresekcji polipów w zależności od ich umiejscowienia.
Usunięty materiał jest badany histopatologicznie.
Ambulatoryjnie wykonywany zabieg w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym polegający na nacięciu ropnia, wyczyszczeniu go i założeniu drenu.
W przypadku przetok okołoodbytniczych postępowanie jest zależne od rodzaju przetoki i polega na jej wycięciu i pozostawieniu do gojenia przez ziarninowanie.
Dowiedz się więcej o usuwaniu hemoroidów